Rozwój osobisty

(U)WAŻNOŚĆ

Na czym dziś skupiasz swoje myśli? Co jest dla Ciebie ważne?
Kierując codziennie swoją uwagą wykonujesz czynności, które budują… czy niszczą Twój charakter i zamiary.
Wszędzie gdzie się nie obejrzymy, jest nagłaśniane: zmień myślenie, zmień nawyki, zmień ograniczające przekonania. Zmień, zmień. Opisywane są najróżniejsze metody i techniki zmian. Tak jakby to było takie proste, jakby wystarczyło przeczytać, wziąć udział w szkoleniu i już magia się dzieję. Choć doskonale wiemy, że tak nie jest. Nie wystarczy raz przeczytać, raz wziąć w czymś udział. Wszystko potrzebuję czasu. Każda nauka to pracochłonny proces. Jeśli się z czymś męczysz to może wcale tego nie chcesz lub sposób, który wybrałaś nie jest odpowiedni dla Ciebie. Nauka, której chcemy się podjąć nie będzie łatwa i zajmie odpowiednią ilość czasu. Jednak jeśli wybierzesz uważnie odpowiedni sposób łatwiej i szybciej przyjdzie Ci postanowiona zmiana, na której Ci zależy.
Kieruj swoją uważność tam gdzie chcesz się spełniać, w miejsce, w którym chcesz być, w to co chcesz osiągnąć. Niech Twoją uwagę zajmują czynności (nawet te najmniejsze), które poprowadzą Cię w kierunku celu, marzenia.
Gdy nasze myśli zmieniają się co chwila przeskakując między sobą, na które nie mamy wpływu. Tracimy swój cenny czas.
Czas, który możemy skierować na odpowiednie tory. Tory prowadzące do wybranego celu. Każdy ma inny cel, inne marzenia i pragnienia. W codzienności zawsze do czegoś dążymy. Czy to do końca godzin pracy, do weekendu, do ważnego spotkania, do randki, do wyjazdu, do ukończenia szkoły, kursu. Czekamy aż odpowiedni czas minie. I czas mija…. Cały czas nieubłaganie. Aż w końcu mija rok, drugi, piąty. Czy przez ten czas, któremu dajesz tak przemijać osiągasz swoje cele? Czy przekładasz na kolejny tydzień, kolejny rok? Jak bardzo jest dla Ciebie ważny Twój cel, Twój plan, na którym Ci zależy? Czy Twoje codzienne kroki Cię do niego przybliżają? Czy wszystko dzieję się w takim tempie jakim byś chciała? Odpowiedzi będą różne. Dlatego, że bardzo się różnimy. Jedne z nas skrupulatnie codziennie wykonują odpowiednie czynności, drugie starają się, ale nie wykonują odpowiednich kroków w każdym dniu, a jeszcze inne przekładają bo dzisiaj nie mogą, nie mają czasu, bo coś w ich życiu się wydarzyło i z tego powodu być może się poddały. Z tym bywa bardzo różnie. Każda kobieta to inna, nowa i wyjątkowa historia. Indywidualna. Jeśli działasz codziennie i praktycznie co pcha Cię do sukcesu, serdecznie gratuluję! Na pewno wkładasz w to dużo pracy, uwagi i serca.
Jeśli nie wychodzi Ci codzienne zaangażowanie, masz wyrzuty sumienia, że znów zabrakło Ci motywacji, że coś ważnego przełożyłaś nad inną sprawę, nie przejmuj się. Być może tego potrzebowałaś, a być może ciężko Ci utrzymać motywację by się spełniać. Możliwe, że gdy coś nie pójdzie po Twojej myśli poddajesz się… umniejszasz swoim dokonaniom ponieważ masz niskie poczucie wartości… to nie Twoja wina.
A dobra wiadomość jest taka, że możesz coś z tym zrobić i nie musisz być jak inne kobiety. Bo nie jesteśmy identyczne, co innego nas cieszy, mamy inny start i czego innego potrzebujemy do szczęścia…
Na szczęście 🙂
Czasem warto dać sobie czas na poukładanie wewnętrznych konfliktów.
Tylko posłuchaj ich uważnie.
W spokoju. Posłuchaj.
Dlaczego działasz w ten sposób? Jak rzeczywiście chciałabyś działać?
Czy potrafisz wyrwać się z dołka jeśli w niego trafiasz, czy potrzebujesz do tego pomocy z zewnątrz?
Czy boisz się sukcesu, czy porażki? A może jednego i drugiego? Czy karcisz siebie jeśli coś Ci nie wyjdzie? Czy rozumiesz to i dajesz sobie szansę? To ważne.
Znajdź w sobie potrzebne pytania, a uwierz, że znajdziesz w sobie i odpowiedzi.
Znamy odpowiedzi tylko nie zawsze chcemy je znać. Czasem zagłuszamy je i nie dopuszczamy do głosu bo nam nie odpowiadają.
Kolejne pytanie: dlaczego nam nie odpowiadają? Czy dlatego, że taka nie jestem? Czy dlatego, że nie tak mnie uczono? A może dlatego, że nie świadczyło by to o mnie dobrze? Co sobie ktoś pomyśli na mój temat… Jak sobie poradzę…
Jak to z boku wygląda…
Według Andreasa Wintera strach przed odrzuceniem i porażką to dwa demony, które obarczają nasze sumienie, ubezwłasnowalniają nasze myślenie. Przez to czujemy się często zestresowani, przeciążeni i nie potrafimy dać sobie prawdziwej przerwy by odpocząć, tak naprawdę odpocząć, nie zamartwiając się w tym wolnym czasie o inne sprawy. Jesteśmy podatni na czynniki zewnętrzne ponieważ brakuję nam wiary w siebie, w swoje możliwości. Z tego też powodu ciężej jest wprowadzać zmiany i uczyć się nowych rzeczy. Jak zmienić myślenie czy nawyki skoro tak ogromny wpływ ma na nas otoczenie…
Uważność w życiu codziennym, drobiazgach pozwala nam zauważyć gdzie uciekają nasze myśli. W jaką stronę mkną, gdy bezwiednie je puścimy. Zwróć uwagę, w którym kierunku płyną najczęściej. Czy jest to przeszłość? Nie załatwione sprawy bądź uraza. A może przyszłość. Czujesz jakiś strach w sobie, że już powinnaś coś mieć, coś osiągnąć, coś zdziałać.
Żyjąc w przeszłości czy przyszłości odwracasz się od swojego życia w tu i teraz.
Tracisz czas, którego nie odzyskasz. Nie ważne jest tempo, w którym stawiasz nowe kroki do zmian. Ważne żebyś stawiała je świadomie. Czuła i uczestniczyła w tym danym momencie.
Twoja uważność jest bardzo cenna dla spełnienia Twoich marzeń.
Bo najważniejsze jest działać na swoją korzyść nawet drobnymi gestami, małymi czynnościami wprowadzać zmiany na stałe. Uważnie.
Dzięki uwadze zapamiętasz swoje starania, swoje czynności.
Będziesz mogła na koniec dnia powiedzieć sobie:
Dzisiaj zrobiłam to i to… pamiętałam o tym i o tym.
Ukończyłam … znalazłam… wprowadziłam … zaczęłam.
I każdego dnia z tych czynności bądź z siebie dumna.
Bądź dumna, że nie odłożyłaś tego na jutro.
Bądź dumna, że udało Ci się zmotywować.
Bądź dumna, że to zrobiłaś.
To ważne by czuć dumę, gdy zrobisz coś nowego, gdy zauważysz swoje dokonania, gdy ucieszysz się, że dałaś radę i nie uległaś zwątpieniu.
Obserwuj siebie, swoje uczucia i zachowania względem ludzi, względem tego jak i co mówisz, względem tego jak reagujesz. Kiedy coś wzbudzi w Tobie nie przyjemne uczucia, dziwne lub po prostu będziesz wiedziała, że coś jest nie tak… Przyjrzyj się temu. Raz, drugi, trzeci. Przyglądaj się i obserwuj dlaczego tak się dzieję i skąd to się bierze. Gdy już będziesz wiedziała dlaczego, łatwiej będzie Ci sobie z tym poradzić. I zaradzisz temu, a potem będzie tylko lepiej.
Wiele razy słyszałam, że odpowiedzi mamy w sobie…
Często wyciszając się, dając sobie przyzwolenie na spokój, łatwiej jest nam wychwycić informację jeśli zadamy sobie ważne pytanie. Przeważnie, gdy je sobie zadajemy zaraz pojawia się odpowiedź. Myśl.
Możesz się z nią zgodzić lub nie. Jednak jaka by nie była zastanów się dlaczego właśnie to Ci przyszło do głowy.
Bądź uważna.
Czuwaj nad swoimi myślami.
Staraj się w sposób, w jaki najlepiej potrafisz i nie porównuj się do innych.
Inni mają inne odpowiedzi, inne cele i możliwości.
Spójrz na to co dla Ciebie ważne.
Kieruj się swoim dobrem i dbaj o zgodność swoich myśli i zachowań.
Jestem pewna, że z każdym dniem będziesz bliżej swoich marzeń!
Pozdrawiam Cię serdecznie.

Mieszkanka pięknych Mazur. Obecnie pracuję w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Giżycku. Ukończyłam Psychologię Biznesu i Przywództwa na AEH w Warszawie. Od wielu lat interesuję się psychologią i rozwojem osobistym. Chcę podzielić się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami, które mam nadzieję wpłyną pozytywnie na innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *