low angle photo grayscale of person tightrope walking
Rozwój osobisty

MOTYWACJA

Czym właściwie jest motywacja?


Mówiąc prosto i na temat jest to stan gotowości do podjęcia działań. Są one z różnych dla nas względów istotne i mają osobiste znaczenie. Motywacja jest siłą, która nas napędza do osiągnięcia postawionych sobie celów. Stawiania czoła i pokonywania przeciwności, które spotykamy po drodze do upragnionego efektu końcowego.
Ogólnie rzecz biorąc motywacja nam sprzyja i pomaga osiągnąć cele, które sobie stawiamy. Jak wiadomo zazwyczaj mamy więcej niż jeden cel, który chcemy osiągnąć. Mało tego przeważnie osiągnięcie jednego prowadzi nas do kolejnego. A w związku z tym potrzebujemy utrzymywać, pobudzać i interweniować, aby spadek motywacji nie odsunął nas lub znacznie nie wydłużył drogi do celu.
Częste problemy związane z motywowaniem się to przede wszystkim brak determinacji. Trudność z samym rozpoczęciem działania pomimo już ustalonych planów, co dotyczy często rozpoczęcia odpowiedniej diety, aktywności fizycznej czy rzucenia nałogu. Kolejnym problemem jest krótkotrwałość inaczej mówimy słomiany zapał, ciężko nam utrzymać motywację na dłuższy okres czasu. Zdarza się jednak, że nasze motywację są fragmentaryczne. Co znaczy, że potrafimy zmobilizować się tylko do niektórych działań. Są też takie których po prostu nie doprowadzamy do końca. Biorąc pod uwagę występujące problemy, z których często zdajemy sobie sprawę. Zwłaszcza, gdy po raz kolejny ma miejsce podobna sytuacja, widzimy i mamy świadomość, który problem występuję w naszym przypadku. Może dopaść nas wtedy frustracja, uczucie bezsilności co wcale nie pomaga w podejmowaniu kolejnych prób. Zrozumiałe wtedy również może wydawać się zrezygnowanie z celu, poddanie się (co jest tak naprawdę niewłaściwe).

Czy to pozwoli nam być w zgodzie ze sobą? Raczej nie.


Ludzie odczuwają motywację w związku z chęcią zaspokojenia swoich potrzeb, które warunkują nasze życie. Jeżeli chcemy zmienić branże, w której pracujemy lub awansować, to żeby tak się stało potrzebna jest nam nowa wiedza. Kurs bądź specjalne szkolenie. Jesteśmy gotowi by je podjąć ponieważ zdajemy sobie sprawę, że ten krok dzieli nas od celu. Aby mieć motywację, trzeba wyznaczyć cel. Określić sobie efekt końcowy, którego oczekujemy. Cel powinien być dla nas możliwy do osiągnięcia i najlepiej żeby miał ograniczone ramy czasowe.


Możesz wykorzystać poniższe zasady:

Dążąc do wykonania postawionego przed sobą zadania zastanów się, zapisz, co da Ci jego wykonanie? Może satysfakcję, a może korzyści finansowe.

Stawiaj się w sytuacji, gdy cel już został przez Ciebie osiągnięty, jak się wtedy czujesz? Jakie emocje Tobie towarzyszą?

Przeanalizuj czy ktoś może Ci pomóc w osiągnięciu celu. Może znasz kogoś kto był na tej drodze i z powodzeniem osiągnął sukces? Inspiruj się sukcesami innych, motywuj innych by zyskać obiektywną opinię dotyczącą Twojego działania.

Bądź konsekwentna, to podstawa w osiąganiu zamierzonych celów, a brak konsekwencji udaremnia nasze plany i dotychczasowe podjęte już działania.
Poddając się opuszczasz to co już udało Ci się dokonać, w co włożyłaś już tyle pracy. Stracisz czas, który już poświęciłaś, a to może wpłynąć znacznie na Twoje podejście do kolejnych/ innych kroków.
Warto stawiać sobie cele codziennie, nawet takie małe dotyczące codziennych zajęć, wypisać sobie powiedzmy trzy rzeczy, które dzisiaj zrobisz. Zapisując je będziesz miała je na uwadze.


Motywacja ma nas wspierać i pomagać

Abyśmy osiągali to na czym nam zależy, jednak trzeba ją wspomagać, utrzymywać.
Dlatego jeśli zbyt długo odpuściłaś sobie działania, które miały Cię przybliżyć do wymarzonego osiągnięcia, przypomnij sobie dlaczego to robisz/ łaś? Dlaczego podjęłaś to działanie? Czy jest dla Ciebie ważne? Czy jest Ci potrzebne? Bo jeśli czujesz i wiesz, że to ważne, że pomoże Ci to w drodze do kolejnego ważnego celu… To pamiętaj, że warto zacząć działać teraz.
Mając trudny dzień możesz pewne zadania przełożyć lecz miej na uwadze by nie odłożyć tego na dłuższy czas. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że odpuścisz i nie osiągniesz upragnionego celu.


Nie bój się też prosić o pomoc kogoś bliskiego na kogo możesz liczyć. Kto w takich chwilach pomoże Ci przypomnieć dlaczego to robisz. Myśl, skupiaj się na efektach końcowych! A gdy nachodzą wątpliwości, staraj się zmieniać kierunek swoich myśli. Choć nie jest to łatwe warto wyrobić sobie ten przydatny nawyk…
Nie pozostaję mi nic innego już, jak życzyć Ci powodzenia w dążeniu do osiągania swoich sukcesów!

Pozdrawiam

Mieszkanka pięknych Mazur. Obecnie pracuję w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Giżycku. Ukończyłam Psychologię Biznesu i Przywództwa na AEH w Warszawie. Od wielu lat interesuję się psychologią i rozwojem osobistym. Chcę podzielić się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami, które mam nadzieję wpłyną pozytywnie na innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *