self care isn t selfish signage
Przemyślenia/ ciekawostki

Self care isn’t selfish

Dbaj o siebie każdego dnia.

Odkrywaj siebie każdego dnia.
I bądź dla siebie każdego dnia.
Banalne? Może… ale czy nie najważniejsze?
Życie w swej prostocie pokazuję nam jak wiele spraw jest w rzeczywistości łatwiejszych niż nam się wydaję. Jak wiele sami komplikujemy z przeróżnych powodów.
Czy masz świadomość, że czego by nasze życie nie dotyczyło warto zacząć od siebie…
Na pierwszy rzut oka nie każdy to zrozumie i to jest w porządku. Mamy tyle przekonań i zawirowań, które wcale nam nie ułatwiają śledzenia na bieżąco swoich zachowań i uczuć. Dlaczego dzisiaj chcę na to zwrócić uwagę? Otóż uważam, że zadbanie o siebie, swoje uczucia i potrzeby jest kluczem do odczuwania szczęścia i zadowolenia.
Jeśli dzisiaj masz zły dzień pozwól sobie na niego, otocz siebie opieką. Czy jeśli spędzisz teraz czas w spokoju, odpoczniesz, wyśpisz się, obejrzysz przyjemny film, poczujesz się lepiej? Jeśli tak, zrób to. A może potrzebujesz ucieczki do lasu, długiego spaceru, który pomoże Ci poukładać myśli, jeśli tak zrób to. Być może jednak potrzebujesz porozmawiać i powiedzieć pewnej osobie co czujesz, co sprawia Ci przykrość lub czego oczekujesz, jeśli tak zadbaj o odpowiednią atmosferę, w której nikt Wam nie przeszkodzi i na spokojnie porusz tematy, które uważasz, że potrzebują poruszenia. Życie i postępowanie w zgodzie ze sobą tylko z pozoru wydaję się trudne i być może jest takie na początku, gdy tylko zaczynasz wszystko zmieniać. Prawda jest jednak taka, że postępując w zgodzie ze sobą wcale nie trzeba ranić innych. To od Ciebie w dużej mierze zależy jakich słów, jakiego tonu użyjesz w rozmowie, jak się zachowasz. Dbanie o siebie wiąże się ze spokojem, na którym przecież nam zależy.

Kto z nas nie chciałby odczuwać spokoju (?)

Dbam o siebie znaczy, że słucham swojej intuicji.
Dbać o siebie znaczy, że zwracam uwagę na to, jak się czuję i dlaczego tak się czuję bo wbrew pozorom przecież zawsze wiemy…
Troszczyć się o siebie znaczy, że jeśli mam świadomość, że coś mnie przytłoczy lub nie jest korzystne dla mnie potrafię odmówić.
Dbam o siebie znaczy, że jestem dla siebie ważna.
Dbam o siebie znaczy, że robię wszystko w zgodzie ze sobą.
I pamiętaj, że jeśli czujesz, że coś Ci nie służy i zrezygnujesz z tego choć będzie to trudna decyzja to robisz to ponieważ jesteś dla siebie ważna.
I nie jest to żaden egoizm, a jeśli już to zdrowy egoizm bo nie można dać się tłamsić, wykorzystywać, popychać i ulegać ze względu na to by inni nie poczuli się źle…
Uwierz, że jeśli ktoś jest dobry, jeśli mu zależy na relacji z Tobą zrozumie. Jeśli nie rozumie, boczy się czy wręcz wytyka Ci egoizm to nie jest to relacja, która Ci służy. Nie ważne czy to rodzic, partner, szef czy przyjaciółka. Osoba, której zależy na dobrej relacji, na wzajemnym szacunku zrozumie i zaakceptuję nawet jeśli wykorzystywała wcześniej sytuację dla swojego dobra to będzie w stanie zrozumieć i zaakceptować Twoją decyzję, zaś osoba, dla której liczy się głównie wykorzystanie Ciebie dla własnych celów, która egoistycznie z korzyścią tylko dla siebie podchodzi do Waszej relacji będzie się buntowała, starała wzbudzić wyrzuty sumienia czasem wręcz manipulowała byś czuła się źle.
Jeśli masz kogoś takiego w swoim otoczeniu to czy naprawdę chcesz otaczać się takimi ludźmi?


Po co w Twoim życiu ktoś komu nie zależy na Twoim dobru?


Jaki masz powód by być w relacji z kimś kto absolutnie Ci nie służy…(?)
Powody mogą być różne… jednak czy nie są wymówką spowodowaną tym, że zrezygnowanie z niej jest trudne i wymaga od Ciebie różnych działań, z którymi nie chcesz się skonfrontować?
Zwróć uwagę o ile lepiej byś się czuła, gdybyś otaczała się ludźmi wartymi uwagi, wspierającymi, którzy nawet jeśli nie rozumieją Twoich działań uważają, że dobrze, że robisz to co Ci służy.
Dlaczego poruszam ten temat? Ponieważ nasza relacja z samą sobą jest najważniejszą relacją w naszym życiu.
Spędzisz ze sobą całe życie. Jeśli Ty nie zadbasz o siebie dlaczego oczekujesz, że ktoś to zrobi?
Jeśli nie słuchasz swojego serca dlaczego ktoś inny ma na nie zwrócić uwagę?
Skoro pozwalasz by inni mieli większy wpływ na Twoje życie niż Ty sama to jak możesz oczekiwać, że wszystko ułoży się tak jakbyś chciała?


Bądź dla siebie najważniejsza.


Niech Twoje ciało, dusza, emocje będą dla Ciebie wskazówką do odczytywania tego czego potrzebujesz.
Wszystkie emocję, które się pojawiają mają Ci pomóc zrozumieć Twoje potrzeby, braki, które odczuwasz.
Wystarczy słuchać.
Znajdź swoją odwagę by być tym kim naprawdę jesteś.
Dbanie o siebie, swój wewnętrzny spokój, pielęgnowanie miłości do samej siebie jest tym czego potrzebujesz najbardziej.
I pamiętaj, że dobre dla Ciebie decyzję czasem bywają trudne, ale przejście ich pozwoli Ci być silniejszą i pewniejszą siebie.
Przecież jesteś warta wszystkiego co najlepsze, prawda? I jesteś pierwszą najważniejszą osobą, która powinna sobie to pokazać.
W pierwszej kolejności jesteśmy zawsze My.
Dbanie o siebie nie jest samolubne.
To okazanie sobie miłości i szacunku, na który zasługujesz od zawsze i na zawsze.
Dlatego moja droga, dbaj o siebie.
Pozdrawiam serdecznie

Mieszkanka pięknych Mazur. Obecnie pracuję w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Giżycku. Ukończyłam Psychologię Biznesu i Przywództwa na AEH w Warszawie. Od wielu lat interesuję się psychologią i rozwojem osobistym. Chcę podzielić się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami, które mam nadzieję wpłyną pozytywnie na innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *