collage of portraits of cheerful woman
Psychologia

Emocje…

Odczytywanie znaczeń emocjonalnych i uwzględnianie ich w rozumowaniu i rozwiązywaniu problemów jest bardzo istotne w naszym życiu. Zdolność ta jest podstawą rozwoju kompetencji,  które pozwolą na efektywną regulację emocjonalną i radzenie sobie w różnych sytuacjach dotyczących wszystkich sfer naszego życia. Salovey i Mayer (1997) wyróżniają 4 grupy zdolności w strukturze inteligencji emocjonalnej.

Wyróżnili zdolności do:

– spostrzegania emocji (własnych oraz cudzych)- umiejętności ich wyrażania

– emocjonalnego wspomagania myślenia- to oznaczy wykorzystywania emocji i niesionych przez nie informacji do rozwiązywania różnych problemów

– rozumienia i analizowania emocji

– kontrolowania i regulowania emocji

Dociekania nad naturą inteligencji emocjonalnej, a także badania w tym temacie budzą wiele kontrowersji. Inteligencje emocjonalną warto traktować jako zbiór zdolności, społeczno- emocjonalnych umiejętności, ale również cech osobowości, które umożliwiają efektywne radzenie sobie z wymaganiami i naciskami jakich doświadczamy w otaczającym nas środowisku.

Samych podstawowych emocji (wg P. Ekman’ a) wyróżniamy głównie 6.

Są nimi:

-radość

-smutek

-wstręt

-strach

-zaskoczenie

-złość

Zaś do rozszerzonej wersji możemy dodać jeszcze: dumę, wstyd, zażenowanie i podniecenie itd.

Podstawowe emocje towarzyszą nam każdego dnia. Z reguły krótkie zdarzenia wpływają na nasze odczucia i zachowania.

Emocje wpływają na to jak żyjemy i jak wygląda nasze otoczenie, ale również jak wchodzimy w interakcję. Wpływają na nasze wybory i decyzję, a także ich postrzeganie.

Na pewno nie raz zdarzyło Wam się podjąć decyzję lub wypowiedzieć słowa, które po dłuższej chwili i ponownym zastanowieniu uznaliście za niewłaściwe…(?)

Wpłynęły na to Wasze emocje, które w danym momencie odczuwaliście.

Pamiętajmy, że emocje mogą łączyć się w uczucia, a różnorodność naszych odczuć warunkuję tak naprawdę nasze życie.

Czy istnieje podział na dobre i złe emocje?

Kiedyś rzeczywiście takie stwierdzenia były używane wobec emocji, można również się spotkać z nazewnictwem: negatywne i pozytywne emocje.

Jednak aby na pewno właściwy jest taki podział?

Obecnie już odchodzi się (na szczęście) od takiego kategoryzowania emocji, mówię na szczęście ponieważ to w jaki sposób kategoryzujemy ma niesamowity wpływ na nasze postrzeganie.

Np.: złość

Bycie złym kojarzymy z agresją oraz nietaktownym zachowaniem, które nie jest mile widziane.

Ale czy to oznacza, że nie powinniśmy okazywać złości? Powinna być tłumiona?

Absolutnie nie.

Tłumienie jakichkolwiek emocji jest dla nas, naszego zdrowia niekorzystne. Mamy prawo okazywać swoje emocje i mamy prawo czuć to co akurat czujemy.

Jest to ważne dla naszego ciała i psychiki.

Najważniejsze to nauczyć się odczuwania emocji w odpowiedni sposób, tzn., że jeśli jestem zła to nie kopie przedmiotu czy osoby stojącej obok tylko analizuję dlaczego jestem tak naprawdę zła. Co spowodowało złość i co mogę z tym zrobić, zmienić by to poprawić. Nie zawsze da się od razu zlokalizować powód ponieważ mamy tendencję do gromadzenia różnych informacji, zdarzeń także stresowych, o których staramy się nie myśleć lub (jak to nazywamy) wolimy zamieść je pod dywan. Aż w końcu nam się nazbiera i nie jesteśmy w stanie dłużej już gromadzić. Wybuchamy w najmniej odpowiednim momencie.

Dlatego zawsze warto się konfrontować ze swoimi uczuciami. Jest to niezmiernie ważne, aby zwrócić uwagę na to co i dlaczego czujemy. Najłatwiej jest z przyjemnymi emocjami, doskonale wiemy co nas uszczęśliwia oraz dlaczego akurat się uśmiechamy. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba stawić czoło emocjom społecznie przyjętym za te „złe”, „negatywne”, „niemile widziane”…

Wciąż wiele osób uważa je za nieodpowiednie, a przecież wszystkie emocje są nam naprawdę potrzebne. To dzięki odczuwaniu czujemy swoje jestestwo. Bycie tu i teraz. Jeśli odczuwasz strach to znaczy, że coś jest dla Ciebie ważne, boisz się coś stracić. Jeśli czujesz złość być może ktoś narusza Twoje granice, Twoją przestrzeń osobistą przez co czujesz się zagrożona. Masz prawo odczuwać złość ponieważ pokazuję Ci, że coś jest nie w porządku. Zaskoczenie pokazuję nam, że coś jest dla nas niespodziewane, a wstręt może pokazywać, że widok czegoś przekracza nasze granice wrażliwości. Czujemy.

Emocje niosą dla nas ważne informację, których nie powinniśmy bagatelizować ani tym bardziej przekładać na później, one zachodzą w nas w danym momencie co oznacza, że jest to jest najlepszy moment by na to zareagować i pozwolić sobie czuć. Dzięki temu jesteśmy spokojniejsi, a nasze życie bardziej harmonijne.

Dlatego pozwól sobie czuć.

Skonfrontuj się z tym uczuciem, a jeśli czujesz się źle z tym co czujesz i wiesz, że potrzebujesz odreagować znajdź odpowiednie do tego miejsce. Czasem wystarczy aktywność fizyczna żeby zeszło całe napięcie i możemy wtedy przemyśleć sytuację, która spowodowała te uczucie, czasem może wystarczyć szczera rozmowa.

Ważne by zastanowić się co tak naprawdę pomoże właśnie Tobie.

Pozdrawiam, i pamiętaj żeby pozwolić sobie czuć.

Mieszkanka pięknych Mazur. Obecnie pracuję w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Giżycku. Ukończyłam Psychologię Biznesu i Przywództwa na AEH w Warszawie. Od wielu lat interesuję się psychologią i rozwojem osobistym. Chcę podzielić się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami, które mam nadzieję wpłyną pozytywnie na innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *