Przemyślenia/ ciekawostki

Prawo do wyrażania siebie

Informowanie o swoich uczuciach kiedy pojawia się frustracja często obiera niewłaściwy kierunek. Dlatego trzeba być gotowym do podjęcia wysiłku dokonania zmian w swoim życiu/ zachowaniu. Wprowadzanie zmian to trudna i czasochłonna praca, którą dzięki zaangażowaniu jesteś w stanie wykonać. Możemy nauczyć się wyrażania siebie w sposób bardziej efektywny. Udoskonalić swoje relację z otoczeniem poprzez asertywność. Asertywność to narzędzie, które pozwoli Ci żyć i postępować w zgodzie ze sobą, nie raniąc innych. Nie chodzi o stawianie zawsze na swoim, ani tym bardziej nadstawianiu karku. Chodzi o alternatywę (dla osobistej bezsilności czy manipulacji). Należy kształtować wiarę we własne siły, szacunek do siebie i do innych.

Głównymi założeniami asertywnej komunikacji jest adekwatne, otwarte i uczciwe wyrażanie siebie, bycie w zgodzie ze sobą, pewność siebie, a także pozytywny racjonalnie ufny stosunek do innych. Będąc osobą asertywną sama decydujesz czego potrzebujesz. Wyrażasz swoje uczucia, myśli bez gróźb czy negatywnych stwierdzeń. Kierujesz swoim zachowaniem i potrafisz dostosować się do zaistniałej sytuacji. Nie dasz się wykorzystać i uczciwie zakomunikujesz swoje zamiary bez zaburzania swoich i cudzych granic. Masz prawo do asertywności i jest to Twój świadomy wybór. Choć bycie asertywnym budzi jeszcze u niektórych niepokój i kojarzy się z agresywną bezpośredniością. Może to być spowodowane brakiem dostatecznej wiedzy w tym temacie.

Asertywność jest takim złotym środkiem pomiędzy uległością, a agresją. Pomaga nam wyrażać siebie w najbardziej zdrowy i konstruktywny dla nas sposób. Badania wykazały, że dzięki rozwijaniu zdolności do obrony własnych racji, a także samodzielnego działania jesteśmy w stanie zmniejszyć stres i zwiększyć swoje poczucie wartości. Jeśli chcesz być bardziej spontaniczna w działaniu, lepiej kontrolować swoje relację z innymi i wyrażać swoje uczucia bez większego oporu, zacznij już dziś pracować nad asertywnością. Dzięki temu staniesz się zdrowsza i będziesz zauważać więcej pozytywnych stron w swoim życiu. Uświadom sobie, że w życiu dorosłym to Ty sama decydujesz kim jesteś i co Cię ogranicza. Pracując nad sobą możesz usunąć ograniczające przekonania, które hamowały Cię przed rozwinięciem skrzydeł, zrobieniem tego co naprawdę chciałaś zrobić. Wybierz drogę, która najlepiej do Ciebie pasuję i pozwoli Ci na bycie sobą w pełni.

Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach jest wiele konfliktów między tym co zalecane, a tym co nagradzane. Ewidentnie mamy sprzeczne sygnały z otoczenia. Obserwujemy, że czy to rodzice, nauczyciele, autorytety czy nawet rząd poprzez swoje działania zaprzecza respektowaniu praw innych osób, chociaż jest to ogólnie przyjęte jako wartość. Cechy ogólnie chwalone często są spychane lub przewartościowywane na czyjąś korzyść. Jak więc sobie radzić, gdy dorastamy doświadczając tak sprzecznych sytuacji? Na przykład rodzice uczą Cię 10 przykazań, prawda? Weźmy pod uwagę przykazanie 7 – nie kradnij. Od dziecka słyszysz, że kradzież jest zła, ale… jedno z Twoich rodziców przynosi coś z pracy, powiedzmy zszywacz czy kawę, czy cokolwiek. I dorastasz w przeświadczeniu, że nie można kraść, ale wzięcie sobie czegoś, jeśli nikogo w sumie to nie krzywdzi .. to chyba nie ma nic w tym złego… a no właśnie jest. I te przeświadczenie, które powstaję w naszej głowie to nic innego jak społeczne uzgadnianie usprawiedliwień, które często występuję w środowisku pracy i rozwija anomie pracowniczą. Dlatego wychowując się i dorastając w środowisku, które dostarcza nam na każdym kroku sprzecznych danych, w końcu nie wiemy jak naprawdę powinno być i każdy z nas według siebie stara się to ukształtować na swój sposób.

Dorosłość jest o tyle fajna, że teraz sama decydujesz o swoich wartościach i o tym, czym one dla Ciebie są, na ile są ważne. Właściwe asertywne zachowanie pozwala na dowartościowanie, uczciwe wyrażenie uczuć, wyzwala pozytywne emocję nawet jeśli nie uda Ci się zrealizować swoich zamierzeń. Dlaczego? Dlatego, że znasz swoją wartość i nawet niepowodzenie jest dla Ciebie motywatorem do zmiany, poprawy czegoś, co Twoim zdaniem stanęło na drodze do uzyskania zamierzonego celu ( efektu). Uważam, że asertywność powinna być jednym z obowiązkowych przedmiotów w szkole ( i dodałabym jeszcze parę 🙂

Nie odbierajmy sobie prawa do wyrażania siebie, sprawiajmy i uczmy się wyrażać siebie w sposób asertywny ponieważ dzięki temu nie będziemy odczuwać zbędnych wyrzutów sumienia, nie będziemy żałować, że w odpowiednim momencie przemilczeliśmy coś czy wręcz odwrotnie, tyle w nas się nazbierało, że w najmniej odpowiednim momencie wybuchliśmy i teraz jest nam wstyd. A takie sytuację się zdarzają większości.

Mam nadzieję, że zechcesz zagłębić się bardziej w ten temat i poznać więcej zalet bycia asertywnym 🙂

Pozdrawiam serdecznie

Mieszkanka pięknych Mazur. Obecnie pracuję w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Giżycku. Ukończyłam Psychologię Biznesu i Przywództwa na AEH w Warszawie. Od wielu lat interesuję się psychologią i rozwojem osobistym. Chcę podzielić się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami, które mam nadzieję wpłyną pozytywnie na innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *