person in white shirt with brown wooden frame
Rozwój osobisty

Stres, a jakość życia

Stres jest reakcją organizmu stanowiącą odpowiedź na pojawiające się stresory.

Stresu doświadczamy wszyscy w różnym stopniu, w zależności od sytuacji i wielu czynników. Pojawia się on we wszelkich sytuacjach ludzkiego życia, wpływa na reakcję człowieka. Często stanowiąc impuls do podejmowania decyzji. W zależności od charakteru, osobowości, umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresowymi przez dana osobę, może on pobudzać do działania bądź odwrotnie, może paraliżować, odbierać jasność myślenia, pewność siebie i ograniczyć nam sprawność funkcjonowania.

Temat ten jest mi bliski ponieważ pisałam o nim pracę, przeczytałam wiele książek, doświadczam stresu (jak każdy), ale również przeprowadzałam badania w tym temacie na kobietach. Dokładnie dotyczyło to stresu i jego wpływu na jakość życia u kobiet. Ważnym elementem było zajmowane stanowisko w pracy, ilość obowiązków na swoich barkach, co wiążę się z większą odpowiedzialnością, im wyższe stanowisko, trudniejsza sytuacja czy większa ilość obowiązków, tym wskazywało na wyższe poczucie stresu. W badaniu były uwzględnione oczywiście jeszcze inne czynniki, m.in. stan cywilny, dzietność czy miejsce zamieszkania. Doskonale wiemy, że kobieta musi na co dzień sprostać wielu zadaniom, często przewyższającym jej możliwości. Wpływać to może negatywnie zarówno na aspekt psychiczny jak i fizyczny. Natłok obowiązków, zbyt mała ilość czasu na ich wykonanie, zmęczenie czy zmartwienia często towarzyszą kobiecie w życiu codziennym. Niezbędne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą, obowiązkami, a życiem prywatnym, relaksem. Trzeba dbać o swój komfort i dobre samopoczucie. Choć czasem jest to wyzwanie, zachowanie równowagi pomaga nam być bardziej efektywnymi i co ważne zapobiega dezintegracji (osłabienie lub rozpad wewnętrznej organizacji psychiki). Będąc w napięciu często przychodzi moment kulminacyjny, gdzie wszystko co się w nas nazbierało przez jakiś czas zostaję wyrzucone z siebie w kierunku bliskiej osoby. Potrafimy wyładować zebraną frustrację, złość, bezradność na niewinnej osobie… bo postawiła kubek nie w tym miejscu czy z innego błahego powodu.

Przeciążenie, brak odpoczynku i inne czynniki powodują, że stajemy się takie, jakie wcale nie chcemy być przez co często towarzyszą nam wyrzuty sumienia. Dlatego kiedy znajdziemy swój sposób na radzenie sobie ze stresem zachowamy równowagę w swoim życiu. Jesteśmy szczęśliwsze zarówno my jak i nasi bliscy. Wiem doskonale, że sytuację są przeróżne i czasem ciężko zachować odpowiednie proporcję, jednak warto starać się je w miarę swoich możliwości zachować. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli dążymy do tej równowagi, jesteśmy bardziej cierpliwe i szczęśliwsze. Wprowadzenie odpowiednich proporcji wprowadza harmonie w nasze życie.

Warto zadbać o siebie ponieważ dbając o swój komfort psychiczny potrafimy zapewnić go najbliższym. Czasem zdarza się, że odkładamy swój odpoczynek na później jednak pamiętaj, że Ty najlepiej wiesz jak rozłożyć swoje zadania, aby sobie nie szkodzić.

Jakość życia zaczęto wiązać z dobrostanem, zadowoleniem, stylem życia i zaspokajaniem potrzeb dopiero w latach 70 i 80 tych. Według T. Tomaszewskiego (1976,207), jakość życia jest ,”zespołem elementów występujących w różnych proporcjach i z różnym nasileniem, na które składają się: bogactwo przeżyć, poziom świadomości, poziom aktywności, twórczość i współuczestnictwo w życiu społecznym”. Uważam, że śmiało możemy odnieść się do tego podejścia. Zgodnie z powyższym uświadamiamy sobie jak wiele dziedzin wpływa na jakość ludzkiego życia obniżając je lub podnosząc. Rozpatrując te aspekty w rozumieniu potrzeb należy zakładać, że zakłócenie w jednym z nich najprawdopodobniej wpłynie na inny. Są one powiązane i wspólnie tworzą obraz szeroko pojętej jakości życia człowieka. My kobiety jesteśmy wrażliwsze na to co się nam przydarza i często ma to odbicie w naszym zachowaniu. Z moich badań najważniejsze co wynika, to nieodparta chęć życia. Wola życia okazała się ważnym aspektem u badanych kobiet i pozytywnie wpływała na ich postrzeganie przyszłości. Kwestia oceny życia za 5 lat była wysoce optymistyczna. Po wielu rozmowach cieszy mnie fakt, że posiadamy ogromną determinację. Nie poddajemy się tak łatwo pomimo przeciwności.

W tym miejscu chcę Wam pogratulować tej determinacji i zachęcić do dbania o swój komfort. To naprawdę ważne.

Chętnie dowiem się co sądzicie na ten temat? Czy widzicie różnice w swoim zachowaniu, samopoczuciu i odbieraniu bodźców zewnętrznych zarówno kiedy jesteście zmęczone, jak i wtedy kiedy jesteście wypoczęte? Czy zwracacie na to uwagę?

Jeśli chcecie żebym powiedziała na ten temat coś więcej,

zapraszam do kontaktu: wyjatkowoinna@onet.pl

Pozdrawiam

Mieszkanka pięknych Mazur. Obecnie pracuję w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Giżycku. Ukończyłam Psychologię Biznesu i Przywództwa na AEH w Warszawie. Od wielu lat interesuję się psychologią i rozwojem osobistym. Chcę podzielić się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami, które mam nadzieję wpłyną pozytywnie na innych.

Jeden komentarz

  • Anita Barwicka

    Stres faktycznie może wywołać w naszym życiu kryzys, ale czasami kryzys może kryć w sobie zalążek rozwoju i zmiany, gdy towarzyszący mu lęk i związany z nim dyskomfort osiągnie tak wysoki poziom, że stanie się bodźcem do zmian, silnym czynnikiem motywującym do działania.
    Niestety, tak jak czasami tkwimy w stresie przewlekłym, tak też i wpaść możemy w kryzys chroniczny – a w nim trudniej o motywację zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *