woman in gray formal coat sitting near black full glass panel window
Rozwój osobisty

Szczerość przede wszystkim

Trudny moment

Ostatnio pisałam Wam co u mnie w ostatnim czasie wprowadziło trochę zawirowań. I oczywiście nie mogę pozostawić tego bez ciągu dalszego. Dlaczego? Ponieważ kolejny raz wychodzę z założenia, że szczerość przede wszystkim! Wiele zawiłości w pracy i życiu osobistym często ciągnie się przez brak odpowiedniej komunikacji.

A przecież jak w inny sposób możemy przekazać to co czujemy, myślimy? Nie każdy zrozumie nasze emocje i nastroje. W końcu reagujemy na podobne rzeczy/ sytuację na różne sposoby. Do tego dołóżmy zły dzień i wybuchowy koktajl może być murowany. Różnimy się pod wieloma względami, ale jeżeli posiadamy chęć komunikacji i zależy nam na rozwiązaniu sprawy to warto uczciwie porozmawiać. To właśnie podczas takiej rozmowy rozwiewane są nasze wątpliwości lub powstałe nieporozumienia. Tak też było u mnie, wystarczyło porozmawiać i pokazać swój punkt widzenia, biorąc do tego drugą stronę, która także okazała zaangażowanie wynik musiał nieść pozytywny wydźwięk.

Komunikacja

Już pisałam o niej wcześniej tutaj. Temat zawsze aktualny. Rozmowa, szczera rozmowa wiele ułatwia, gdy zarówno Ty jak i Twój słuchacz chcecie dojść do porozumienia. Wyjaśnienie wszelakich kwestii leży w Twoim interesie jeśli chcesz się dobrze czuć i wykonywać obowiązki z pełnym zaangażowaniem. Czasem wystarczy wymiana informacji, aby przekonać się, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”.

Bywa jednak, że przejmując się niektórymi sprawami stres powoduję obniżenie nastroju i wpływa na Twoje życie osobiste. U mnie czasem właśnie tak bywa. Zwłaszcza jak mi na czymś zależy. Chciałabym wtedy rozwiązać nierozwiązane jak najszybciej. Choć podejrzewam, że też tak masz?

A może się mylę?

Jak to jest u Ciebie? Jak radzisz sobie ze stresem spowodowanym nierozwiązaną sprawą? Chętnie się dowiem jakie masz na to sposoby.

Szczerość

Od zawsze szczerość/ uczciwość jest dla mnie priorytetem. I wiem, że nie ma ludzi przezroczystych, ale lubię i cenie szczerość. To cecha wspaniałych ludzi, którzy nie wikłają się w zbędne sytuację przyprawiające o niepotrzebny stres. Rozumiem jeśli ktoś jest skryty i nie ma ochoty ujawniać pewnych rzeczy, jednak to trochę coś innego.

Być szczerym to nie tylko mówić to co się myśli. To bycie wiarygodnym, prawdziwym. Jeśli jesteś szczera wobec siebie i wobec innych spokojnie idziesz przez życie i zachowujesz bezpretensjonalność. Nikt Ci tego nie odbierze i niczego nie zarzuci.

Dlatego też jestem szczera wobec siebie i innych, czasem tylko nie znając kogoś do końca ważę słowa, aby druga osoba zrozumiała mnie tak jak rzeczywiście chcę być zrozumiana. A na to też warto zwracać uwagę bo czasem po prostu wystarczy nieodpowiednio ubrać słowa by kogoś urazić.

Bądźmy szczerzy i wyrozumiali ze względu na swój spokój umysłu.

Pozdrawiam serdecznie

Mieszkanka pięknych Mazur. Obecnie pracuję w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Giżycku. Ukończyłam Psychologię Biznesu i Przywództwa na AEH w Warszawie. Następnie Psychopedagogikę dzieci i młodzieży. Od wielu lat interesuję się psychologią i rozwojem osobistym. Chcę podzielić się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami, które mam nadzieję wpłyną pozytywnie na innych.

Jeden komentarz

  • Anita

    Na szczerość stać osoby silne, nie uwikłane w sieć zależności, nie chciwe. I kiedy spotykasz taką osobę czujesz się jak u krystaliczne czystego, młodego źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *