śladami historii
Przemyślenia/ ciekawostki

Śladami historii…

Moi drodzy,

Dzisiaj trochę ciekawostek na temat historii, a konkretnie pięknego miejsca, które chciałabym Wam polecić do odwiedzenia. Z rodziną wybrałam się w ten weekend do miejscowości- Mamerki. Nie wiem czy ktoś już z Was tam był? Jeśli nie to serdecznie polecam wybrać się tam z najbliższymi.

Mamerki

To wspaniałe miejsce, znajdujące się na Mazurach, około 8 km od Węgorzewa i 22 km od Giżycka. Znajduję się tam jeden z najlepiej zachowanych w Europie, kompleks bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. Do bunkrów można śmiało wejść i zobaczyć je od środka. Wszędzie są tablice informacyjne, z których dowiesz się co w danych bunkrze się znajdowało.

Bursztynowa komnata

Choć poszukiwania Bursztynowej komnaty spełzły na niczym, mamy możliwość zobaczyć jej replikę, która została wykonana z wielką dokładnością przez pracownię artystyczną. Bursztynowa komnata miała zdobić gabinet Fryderyka I Hohenzollerna, który jednak podarował ją jako dowód przyjaźni, a także dla potwierdzenia zawartego sojuszu, carowi Rosji- Piotrowi I Wielkiemu.

W dziejach historii

Możemy opowiadać bardzo wiele… Zwiedzić mnóstwo miejsc i zakamarków. Jednak są takie miejsca, które szczególnie przykuwają naszą uwagę. Dla mnie są to Mamerki. Zwiedzaliśmy z rodziną teren bunkrów około 4 godzin. Pomimo deszczu uważam, że jest to wspaniale spędzony czas, pełen wrażeń.

Rodzina

Spędzanie czasu w gronie najbliższych bez względu na to, czy to mąż/ żona i dzieci, czy przyjaciele, partner, są to chwilę, które rozwijają i wzmacniają nasze relację. To jak organizujemy swój czas i w jaki sposób go spędzamy wpływa na nas, nasz nastrój i emocje. Jeśli lubisz wycieczki zarówno te małe jak i większe na pewno pamiętasz to uczucie, które towarzyszy Ci, gdy odnajdujesz coś nowego, możesz poznać nową historię, z którą wiążą się losy naszych przodków.

Historia ludzi, których życie wyglądało zupełnie inaczej od naszego. Ludzie, którzy walczyli i stawiali czoło wrogom, aby ich rodziny, dzieci mogły w przyszłości żyć w pokoju. Warto znać historię naszych pradziadów i ziemi, na której mieszkamy.

Straty

Jeśli interesujesz się historią to na pewno zwrócisz uwagę na tablicę informacyjną dotyczącą strat Wehrmachtu na frontach II wojny światowej, czy też makietę bitwy pod Kurskiem. Te i wiele innych ciekawych informacji możesz dowiedzieć się tu na miejscu.

Podróże

Wycieczki mają swój osobliwy urok. Dlatego uważam, że nie ważne czy jedziemy daleko, czy tylko kilka kilometrów obok. Warto zobaczyć i zwiedzić miejsca, z którymi wiąże się określona historia. Podróż nawet taka mała pozwala nam się rozwijać. Poszerza nasze horyzonty. Wzbudza masę różnych emocji zależnych od tego jak wrażliwy/a jesteś. Piękne miejsca skradają moje serce i staram się do nich wracać. Dlaczego? Ponieważ mają swój urok, wiążą się ze wspomnieniami, do których warto wracać.

Nie będę tu rozpisywała całej historii i wstawiała mnóstwa zdjęć. Chcę Cię zachęcić do odwiedzin tak niezwykłego miejsca. Może akurat nie masz pomysłu gdzie wybrać się z bliską Ci osobą…

Jeśli tak, jest to idealne miejsce zarówno dla dorosłych jak i dzieci, które z ciekawością zaglądają do środka bunkrów. A dla odważnych jest jeszcze przy muzeum wieża widokowa, z której naprawdę wiele można dostrzec oraz inne ciekawe miejsca…

Pozdrawiam serdecznie,

I zachęcam do zwiedzania oraz spędzania aktywnie czasu z bliskimi…

Mieszkanka pięknych Mazur. Obecnie pracuję w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Giżycku. Ukończyłam Psychologię Biznesu i Przywództwa na AEH w Warszawie. Następnie Psychopedagogikę dzieci i młodzieży. Od wielu lat interesuję się psychologią i rozwojem osobistym. Chcę podzielić się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami, które mam nadzieję wpłyną pozytywnie na innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *